Enrico Macias Caz Festivali Kapsamında Zorlu PSM'de

22-02-2019
1972 okunma

Enrico Macias New York'un dillere destan salonu Carnegie Hall'da sahne aldığında takvimler 1968'i gösteriyordu.Türkiye'de ise çoktan rekor sayıda izleyiciye verdiği konserleriyle ün salmıştı.

Çocukluğu Ceayir'de geçen Enrico Macias, 1961'de mülteci olarak yerleştiği Fransa'da Kuzey Afrika geleneklerinden yola çıkarak şekillendirdiği pop şarkılarıyla döneminin en etkili santçılarından biri olarak yükseldi ve şöhret basamaklarını hızla tırmanarak dünya starı mertebesine ulaştı. Türkiye pop tarihine de adını altın harflerle kazıyan müzisyenin 50 yılı aşkın sürede yaptığı yüzlerce bestesinin yaklaşık 80 tanesi Türkçeye çevrildi. 70'li yıllarda Ajda Pekkan'dan Kamuran Akkor'a, Tanju Okan'dan Seyyal Taner'e çok sayıda isim onun batı popunu arap melodileriyle bir araya getiren karşı konulmaz cazibeye sahip bestelerini seslendirdi.

Geçtiğimiz günlerde özel bir turneyle 80. yaşını kutlayan Enrico Macias bugüne kadar bir çok farklı dilde söylediği şarkılarıyla aynı anda hem kişisel hem de evrensel değerleri sahiplendi. Sıra dışı ses rengiyle farklı coğrafyalardaki dinleyicilerin duygularını son hızla harekete geçirmeyi sürdürüyor.

"Şarkılarımın barış, özgürlük ve eşitlik getirmesini dilerim. Zaten bir şarkıcının görevi de bu değil midir?" Enrico Macias, 2016